Winnica Sydonia

Winnica Sydonia położona jest na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Pomorskiego we wsi Trzebiatów. Unikalne położenie w strefie wałów polodowcowych – nieopodal doliny rzeki Krąpieli, oczek polodowcowych oraz ozów Kiczarowskich nadaje winom wyjątkowo regionalny charakter.

Wieś do 1569 roku stanowiła własność sióstr cysterek z Marianowa. Funkcję konwentu zakonnego pełniły zazwyczaj mniszki z rodów książęcych lub rycerskich. W klasztorze przebywała szlachcianka Sydonia von Borck jako pensjonariuszka dla panien z rodów szlacheckich. Sydonia została posądzona o czary i rzucanie klątw. W wyniku procesu sądowego została skazana na ścięcie głowy i spalenie na stosie. Właśnie z tej historii zrodziła się nazwa naszej winnicy.

Winnica została założona w 2013 roku i jest winnicą rodziną. Właścicielami są Sebastian i Dagmara Pilczuk, którzy ukończyli Akademię Rolniczą w Szczecinie. Sebastian jest absolwentem Technologii Winiarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Uprawa obejmuje areał 1 hektara. Na chwilę obecną uprawiane są odmiany: rondo, regent oraz johaniter, solaris i muscaris. Winnica jest wpisana w rejestr przedsiębiorstw produkujących wino z upraw własnych i od 2016 roku sprzedaje wina. We wsi funkcjonuje dworek, w którym można skorzystać z noclegów.